Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home1/aslcwale/public_html/wp-content/plugins/wt-display-breeze/includes/process-feeds.php on line 86
Our History – All Saints Lutheran, ELCA RIC

Our History

All Saints Lutheran Church embarked on its journey of faith in October 1981 when Pastor David J. Pettersen started calling on people house to house.  At last, on  November 7, 1982, the first worship service of All Saints took place.  Pastor Dave reported 117 adult confirmed members and 80 non-confirmed members for a total of 197 members.  At that time only one worship service was scheduled but by spring, 1983, two services were needed on Sunday mornings.

Services were first held in a local school’s gym.  In September 1987 the groundbreaking for the original All Saints Lutheran Church took place.  In May of 1988 the church was completed and a dedication service was held that September.  As the membership grew, talks began in 2000 to decide what building expansion should be done with our church.  A plan to make an addition was implemented and the groundbreaking started in April 2001.  Completion of the new addition was November of that year.

Pastor Dave left our church in 1993 to  join Voyageurs Lutheran Ministry.  Pastor Robert Wilch became the interim pastor until  Pastor Gary Sahs was installed in May 1994.  When Pastor Gary’s service to the church ended, Pastor Fran Odden acted as interim from October 1996 through December 1997.  At that time, Pastor Paul Stumme-Diers became pastor of All Saints.  In June 2002, Pastor Paul was elected Bishop to our synod and his new call began in August.  Pastor Marcia Carrier served as interim pastor.  In August 2003, Pastor Larry Henning became pastor of All Saints Lutheran Church and served until his retirement in September 2009.  Pastor Roger Black and Pastor Marcia Carrier were our interim pastors beginning in October 2009 until we called Pastor Roy Nelson to All Saints in April 2011.